Władysławowo

to jedno z najpiękniejszych wakacyjnych miejsc wypoczynkowych w Polsce. W dalszej części artykułu przeczytacie o atrakcjach turystycznych, muzeach i najciekawszych miejscach, które warto zwiedzić będąc we Władysławowie i okolicach. Opiszemy trochę historii i pokażemy Wam kilka starych zdjęć... Główny nacisk na tej stronie kładziemy na atrakcje turystyczne, opisujemy miasto Władysławowo, pokażemy na zdjęciach ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i najlepsze muzea takie jak muzeum motyli, muzeum generała Hallera, Aleja Gwiazd Sportu i Wieża Widokowa w Domu Rybaka. Atrakcje Turystyczne Władysławowo to strona robiona przez turystów o ciekawych miejscach turystycznych, które warto zwiedzić będąc na wakacjach nad morzem i na półwyspie helskim.

Więcej

WIKIPEDIA O WŁADYSŁAWOWIE

Władysławowo - Wielka Wieś
(do 1952 r. Wielka Wieś, kaszb. Wielgô Wies, niem. Großendorf) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Mieści się tutaj port morski. Władysławowo jest miejscowością z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Położenie nad otwartym morzem i Zatoką Pucką, a także w pobliżu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W mieście znajduje się port morski położony nad otwartym morzem, którego część stanowi zachodni falochron pełniący także funkcję turystycznego mola. Władysławowo oferuje swoim turystom kąpieliska, których szerokość plaży sięga 200 m. W okresie letnim czynnych jest 12 kąpielisk strzeżonych.

 


 

Lista obiektów o walorach turystycznych:
Dom Rybaka – budynek wzniesiony w latach 50. XX wieku jako hotel dla rybaków. Obecnie znajduje się w nim urząd miasta. W przyległej wieży na 9 pietrze znajduje się taras widokowy (45 m n.p.m). Z wieży widać panoramę miasta, morze, przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską.
Muzeum Motyli znajduje się na III piętrze wieży widokowej Domu Rybaka. Prywatne muzeum założone w 2000 roku przez Tomasza Falkieiwcza. Prezentowana kolekcja liczy obeceni ponad 2500 okazów motyli i innych owadów z całego świata.
Hallerówka - Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii  – muzeum generała Józefa Hallera znajduje się przy ulicy Morskiej. Jest to willa, w której niegdyś mieszkał generał oraz jednocześnie muzeum okazów przyrodniczych.
Aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się chodnikowe gwiazdy z wypisanymi imionami i nazwiskami słynnych sportowców polskich i dwóch zagranicznych. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze.
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo" Centralnego Ośrodka Sportu. Ośrodek dysponuje kortami tenisowymi o nawierzchni ziemnej oraz kortem na hali, boiskami sportowymi, pływalnią, posiada wypożyczalnię sprzętu sportowego.
Rezerwat przyrody Słone Łąki – położony w dzielnicy Szotland, nad Zatoką Pucką, u nasady Mierzei Helskiej obszar podmokłych łąk, tworzonych głównie przez tzw. halofity, tj. rośliny znoszące znaczne zasolenie podłoża.
Lisi Jar - Jastrzębia Góra
Nadmorski Park Krajobrazowy
Rezerwat przyrody Dolina Chłapowska
Rezerwat przyrody Przylądek Rozewie

Historia
• Władysławowo – główka portu na zachodnim falochronie: stawa (zielona z prawej, w głębi) oraz nieistniejąca stawa z 1938 (szara po lewej, na pierwszym planie)11 lutego 1920 r. generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi, gdzie odbył rejs kutrem po Bałtyku. Jeden z jego oficerów – ppłk. Henryk Bagiński postanowił kupić tu 20 ha ziemi, nadając nowej osadzie nazwę Hallerowo.
• 15 czerwca 1927 powstał przystanek kolei "Hallerowo", który został zamknięty po niespełna dwóch latach i dnia 15 maja 1929 oddano do użytku stację "Wielka Wieś – Hallerowo", obecnie Władysławowo.
• Wiosną 1936 r. rozpoczęto budowę portu rybackiego, którego otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 roku, na cześć króla Władysława IV nadano mu nazwę Władysławowo. W 1952 roku z połączenia obszaru kilku sąsiednich gromad utworzono gminę, która otrzymała nazwę gmina Władysławowo. W 1963 roku całemu obszarowi gminy nadano status miasta o nazwie Władysławowo.
• 1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przyportową w jednostkę administracyjną – gminą Władysławowo. Dwa lata później otrzymała ona status osiedla.
• Władysławowo otrzymało prawa miejskie 30 czerwca 1963 r., zaś w 1973 – herb. 1 stycznia 1973 r. do Władysławowa włączono obszar osiedla Jastrzębia Góra oraz części obszaru miejscowości Chłapowo i Tupadły.
• W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego.
•  W 2000 roku miejską promenadę przemianowano na aleję Gwiazd Sportu a w Wieży Widokowej w Domu Rybaka powstało pierwsze w Polsce Muzeum Motyli.

Lista pomników znajdujących się we Władysławowie i okolicach:
• Pomnik – popiersie Stefana Żeromskiego przy latarni na Rozewiu
• Pomnik – popiersie Antoniego Abrahama
• Pomnik generała Józefa Hallera
• Pomnik Męczenników Wielkiej Wsi (ul. Gdańska, cmentarz choleryczny)
• Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze
• Pomnik upamiętniający lądowanie króla Zygmunta III w Lisim Jarze

Dzielnice miasta
Cetniewo, Hallerowo, Śródmieście, Szotland, Żwirowa

 

Władysławowo na starych fotografiach
zdjęcia udostępnione przez biuro promocji Miasta Władysławowo

Strony www Gdańsk - Agencja Reklamowa MiroArt